Bleaching (Diş Beyazlatma)

Modern toplumlarda kişiler dişlerinin görünümünü önemserler. Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle pek çok renk, şekil, konum bozuklukları kolaylıkla çözümlenebilmektedir. Renklenmiş dişlerin beyazlatılması (bleaching), diğer restoratif metotlara kıyasla daha ekonomik, kolay ve zahmetsizdir.

Dişlerde renk bozukluğimplant-1u çok farklı sebeplere dayanır

Çevresel faktörler: Fırçalama eksikliği, diyete bağlı kromojenler, diş yüzeyindeki bakteri plağı, dişin travmaya maruz kalması, çay-kahve-kırmızı şarap gibi renklendirici besinler.
Mesleki nedenler: Metalik tuzlara maruz kalmak.
Genetik faktörler: genetik faktörlerden dolayı diş renginin koyu olması, çocukluk döneminde kullanılan antibiyotikler, amelogenezis imperfekta-dentinogenezis imperfekta-florozis gibi diş dokusu hastalıkları.
Önceki diş tedavileri: Kanal tedavileri ve amalgam dolgulara bağlı renkleşmeler.

implant-1

Diş Beyazlatma (bleaching) işlemi nedir ve nasıl yapılır?

Değişik beyazlatma yöntemi vardır. Bunlardan ilki hastanın kendi başına uygulayabileceği bir yöntemdir, aşamaları şöyledir

implant-1

Ev tipi

Ağızdan ölçü alınıp, dişlerinizin üzerine takabileceğiniz ince şeffaf plaklar hazırlanır.
Hastanın kendisi için hazırlanmış özel plağın içerisine ilaç yerleştirerek bunu beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 6 - 8 saat takması gerekmektedir (tercihen uykuda).
Tedavinin ortalama 1 - 4 hafta içinde sonlandırılır.
İkinci yöntem ise klinikte bir hekim tarafından yapılan beyazlatmadır ki aşağıdaki şekilde uygulanır

Ofis tipi

Ağartıcı ilaç bu işlem hakkında deneyimi olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir.
Eğer lazer ile beyazlatılacaksa ilgili dişin üzerine ışık kaynağı belli bir süre tutulur. Kimyasal beyazlatmada ise beyazlatıcı ajan dişlerin üzerine sürülür ve başka bir işlem yapmadan beklenir.
İşlem bittiğinde sonuç hemen gözlenir.
Her iki yöntemde etkin olmasına rağmen tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne bağlıdır. Gerekirse kombine tedavi yani ofis ve ev tipi birlikte uygulanır.

Diş Beyazlatma Güvenli midir?

Yapılan araştırmalara göre, dişlerin beyazlatılması diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa son derece etkin ve güvenlidir. Dişler ve dişetleri hiçbir şekilde zarar görmez.

Diş Beyazlatma süresi ne kadardır?

Genelde, ilk uygulamada beyazlama başlar. Ancak, ideal görüntüye ulaşmak için, uygulamanın ev tipi için 10 – 14 gün, ofis tipi için ise 1-2 seans devam etmesi gerekir.

Dişler beyazladıktan sonra eski haline döner mi?

Dişler her zaman için eskisinden daha beyaz olacaktır. Ancak, hastaların alışkanlık ve ağız bakımına bağlı olarak yılda bir kez pekiştirme tedavisi gerekebilir.
Farklı diş beyazlatma (bleaching) metotlarıyla beyazlatılan dişler bir kaç yıl beyaz kalır. Fakat bu süre kişiden kişiye değişir. Yeme-içme alışkanlıkları, sigara ve fırçalama alışkanlığı dişlerin beyaz kalma süresini etkiler.
Şu unutulmamalıdır ki, bleaching her zaman istediğiniz beyazlığı sağlamayabilir. Beyazlama oranı dişlerinizin beyazlatma işlemi uygulanmadan önceki tonuna bağlıdır ve kişiden kişiye değişir.