Size Özel

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

 Dijital diş hekimliği nedir?

Dijital diş hekimliği, diş hekimliğinde geleneksel yöntemlerle yapılan işlemlerin bilgisayar desteği ile tasarım ve üretimine olanak tanıyan bir sistemdir.

Dijital diş hekimliğinin avantajları nelerdir?

Diş hekimliğinde geleneksel yöntemler yerine bilgisayar teknolojisinden destek almanın çok sayıda avantajı vardır.

                İşlem süresi oldukça kısalmıştır. Ölçü alma işlemi 3-4 dakika içinde gerçekleşmektedir. Dişler aynı gün içerisin de hazırlanabildiğinden, tedavi de aynı gün tamamlanabilmektedir.

Ölçü alma ve tasarım aşamaları hastalar açısından daha konforlu hale gelmiştir.

Öğürme refleksi ve mide bulantısı olan hasta grubunda güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Hata ihtimali azalmıştır.

Cad cam cihazı ile dtedavi süreci nasıldır?

Dijital diş hekimliğinde ölçü alma, tasarım ve üretim aşamalarında CEREC denilen bilgisayar sistemi kullanılır. Bu sistemde ağız içi tarayıcı ile dakikalar içerisin de ölçü alınır. Prepare edilen dişten alınan ölçüler, tarayıcının bağlı olduğu bilgisayara anında transfer edilerek, bilgisayar programı yardımıyla sanal model oluşturulur.

Oluşturulan sanal model üzerinden yine bilgisayar programıyla, hazırlanmasını istediğimiz dişin tasarımı yapılır. Tasarımı yapılan diş CEREC cihazının yazıcı kısmına yollanılır. Yazıcı kısım ise bu tasarımı 3 boyutlu olarak hekimin seçtiği renk ve boyuttaki hazır bloklardan kazıyarak elde eder.

 

 

 

  

 

 

Dijital diş hekimliği ve gülüş tasarımı

 

        Gülüş tasarımı; diş estetiğinin dişler, diş etleri, dudakların birbirleri ile ilişkilerini de ele alan detaylı analizler sonucu ortaya çıkan gülüş estetiğinin değerlendirmesidir.

CEREC sisteminin tarayıcısı ile alınan ağız içi görüntüler ve hastaların profil görüntüleri bilgisayar ortamında bir araya getirilir. Bu sayede hastalarımızın görüntülerini birebir 3 boyutlu olarak dijital ortama aktarabilmekteyiz.

Dijital ortama aktarılan görüntüler; üzerinde istediğimiz şekilde ölçüm, tasarım ve değişiklik yapmamıza olanak tanır. Tasarlanan dişlerde aşındırma, ekleme, kontak nokta kontrolleri, kontur değişiklikleri yaparak dişlerin olası bitmiş halini önceden elde edebilmekteyiz.

Dilersek bu tasarlanan dişlerin ağız içindeki görüntülerini, hastanın profil görüntüleri ile birleştirerek, işlem sonrası hastalarımızın nasıl bir gülüş elde edebileceğini önceden gösterebilmekteyiz.

 

https://d39pscuc60gk9c.cloudfront.net/uploads/blog/pictures/488/Untsdfitled.jpghttp://digitalenamel.com/wp-content/uploads/2013/10/Incisal-Variation.jpg