Ortodonti

Ortodonti 1Çene içerisinde veya çeneler arasındaki Dişsel ve iskeletsel anomalilere mudahale eden diş hekimliği dalıdır. Çene kemiklerindeki sorunların çözümü yani alt çenenin önde konumlanması veya üst çenenin büyük olması gibi sorunları ortodontistler erken yaşta müdahale ederek daha küçük yaşta çözebilmektedirler. Bu nedenle özellikle kendilerinde çene veya diş çapraşıklığı olan anne-babalar çocuklarını 7-8 yaşında bir ortodontiste götürerek çocuklarının aynı problemleri yaşama probleminin önüne geçebilirler. Burada unutulmaması gereken bu tür çene problemlerinin olduğu durumlarda ortodontik tedaviler büyüme gelişim tamamlanmadan yapıldığında daha hızlı sonuçlar alınabilmekte ve çoğu zaman cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç kalmamaktadır.

Ortodonti 2

Sadece dişlerde çapraşıklık, kapanış bozukluğu veya asimetrik görünüm gibi bozukluklar olduğunda ise her yaşta bu tedavileri yapmak mümkündür. Günümüzde 60 yaşında birine tel takmak ve dişlerini düzeltmek kolayca yapılabilmekte ve oldukça hızlı ve estetik sonuçlar alınmaktadır.

Ortodonti 3

Ortodontik tedavi yöntemlerinde son yıllarda önemli yenilikler olmuştur, Şeffaf teller ve porselen braketler sayesinde neredeyse tel takıldığı hiç belli olmadan ortodontik tedavi uygulamak mümkündür. Ayrıca Lingual Teknik denilen tellerin damağa ve dile bakan yüzeylere yapıştırılmasıyla da ortodontik tedavi yapılabilmektedir. Son yılların önemli gelişmelerinden bir diğeri de invisalign tekniği denilen hiç tel takmadan belirli zaman aralıklarıyla dişlerin ölçüsü alınarak sadece plak uygulaması ile yapılan ortodontik tedavilerdir.