Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)

Dişeti hastalığı nedir?

Dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. insanlığı etkileyen en yaygın hastalıklardan biri olmasına rağmen günümüzde dişeti hastalıklarının karakteri Türkiye’de ve birçok dünya ülkelerinde yeterince tanınmamaktadır. Dişeti hastalıkları içerisinde görülme sıklığı en yüksek olan iki farklı hastalığın öne çıktığını görmekteyiz. Bunlar;

  • Gingivitis (basit dişeti hastalığı)
  • Periodontitis (ilerlemiş dişeti hastalığı) olarak isimlendirilen dişeti hastalıklarıdır.

Gingivitis, ağız hijyeninin yeterli olarak sağlanamadığı durumlarda oluşan dişeti hastalıkları grubunu temsil eder. Etkisi, dişeti seviyesinde sınırlı olan iltihabi bir hastalıktır. Dişeti hastalığının en önemli nedeni “bakteriyel diş plağı” adı verilen, dişler üzerinde biriken yapışkan ve renksiz film tabakasıdır. Ancak gingivitisin oluşumu üzerinde sadece bakteri plağının öncelikli olarak etkisinin olmadığı; bazı ilaçların (nifedipin, fenitoin, cyclosporin A vb) kullanımı, hamilelik, puberte veya menapoz dönemleri gibi hormonal dengesizliklerin olduğu dönemlerin de etkisi olduğu bilinmektedir. Bakteri plağına bağlı olarak gelişen gingivitisin, hekimin uyguladığı diş yüzeyi temizliği ve 6 ayda bir yapılacak olan sürekli kontroller ile iyileşmesi mümkündür. Ancak tabiî ki iyileşme üzerindeki en önemli faktör, hastanın doğru ve düzenli bir şekilde uyguladığı kişisel ağız bakımıdır. Tüm bu faktörler yerine getirildiğinde gingivitis, kolaylıkla bir daha oluşmamak üzere iyileşecektir.
Diş Eti Hastalıkları 1 Diş Eti Hastalıkları 2

 

 

 

 

 

 

 

Dişeti hastalığının en önemli nedeni “bakteriyel diş plağı” adı verilen renksiz film tabakasıdır. Periodontitis ise gingivitisten farklı olarak, dişin kök yüzeyini, diş kökünü saran kemiği ve bu iki doku arasındaki bağ dokusunu harap eden (yıkan) iltihabi bir hastalıktır. Diş ile dişeti arasında periodontal cep oluşur. Bir anlamda tedavi edilmemiş olan gingivitis’in ilerlemiş haline benzetilebilir. Periodontitis, kronik bir hastalık olsa da bazen ilerleme hızı artabilir. Genellikle hastayı rahatsız edecek boyutlara ulaştığında, hastalık uzun bir süredir varlığını sürdürmüş ve ne yazık ki ileri düzeyde harabiyetlere neden olmuştur. Eğer hastalık ilerlemiş düzeyde ise dişetinde abse oluşumu görülebilir. Hastalar genellikle bu durumu,dişten kaynaklanan iltihabi bir durum sanarak, ağrı ile diş hekimine başvurur.

Dişeti hastalıklarının tedavisi nedir?

Agresif periodontitisin tedavisinde eskiden diş çekimi ya da dişlerin köklerinden birinin çekimi yapılırken; günümüzde antibiyotik kullanımı ile birlikte diş kök yüzeylerinin temizlenme işlemi yapılabilmekte ve bu sayede dişler eski sağlıklı görünümlerine kavuşturulabilmektedir. Başlangıç tedavisi olarak adlandırılan bu ilk aşamada dişeti altındaki ve diş yüzeylerindeki tüm diştaşları, iltihaplanmış diş kök yüzeyleri temizlenip düzgünleştirilir. Varsa taşkın dolgular değiştirilmeli, çürük dişler mutlaka tedavi edilmelidir. Bu başlangıç tedavisi sonucunda, dişeti kanamaları çok azalır, dişeti kıvam ve renk olarak normal kriterlere yaklaşır. Eğer dişeti hastalığı başlangıç dönemindeyken tedavi edilmezse, kısa zaman içerisinde diş köklerinin çevresindeki kemik dokusu kaybedilmeye başlar. Belli bir miktardan fazla kemik kaybı olduğunda, dişler bulundukları konumdan hareket ederek yer değiştirmeye ve sallanmaya başlar. Bunun sonucunda da dişlerin kaybı kaçınılmaz olur.

Dişeti hastalığı nasıl önlenir?

Görüldüğü gibi tüm bireyler için bebeklik döneminde başlayıp düzenli olarak diş hekimi kontrollerini yaptırmak ve buna yılda en az iki kez olmak üzere devam etmek büyük önem taşımaktadır. Çünkü ancak bu sayede agresif periodonotitis gibi ciddi diş ve dişeti hastalıkları erken dönemde teşhis edilebilir ve neden olduğu olumsuz durumların önüne geçilip kolaylıkla tedavi edilebilir. Ancak tüm bu kontrollerin yanı sıra bireyin tüm yaşamı boyunca sağlıklı bir ağız-diş sağlığına sahip olabilmesi için, hekimi ile birlikte iş birliği yaparak ağız diş bakımına özen göstermesi, ağız bakımını öğretildiği şekilde doğru ve sürekli olarak uygulaması gerekmektedir.

DİŞETİ HASTALIKLARI TEDAVİSİ - PERİODONTOLOJİ