Zirkonyum

Zirkonyum-1Estetik diş hekimliğinde gün geçtikçe metal içeren porselenlerden vazgeçilip zirkonyum restorasyonlar tercih edilmektedir. Daha sağlıklı, daha estetik ve mekanik olarak da dirençli olan bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Zirkonyum esaslı porselenler hem ön dişlerde kullanabilecek kadar doğal olmaları, hem de arka dişlerde kullanılabilecek sağlamlıkta olmaları sebebiyle ön ve arka dişlerde güvenle tercih edilebilirler.
Eski tip metal içeren porselen uygulamalarında dayanıklılık için, porselen dişin altına metal bir alt yapı kullanılmaktadır. Bu metal alt yapı ne yazık ki diş etleri, diş dokusu, genel vücut sağlığı ve en önemlisi estetik yönünden birtakım sorunlar oluşturmaktadır. Metale alternatif zirkonyum porselenler ise mekanik direnci, biyolojik uyumluluğu ve kırılma direnci ile diğer dental materyallere göre daha avantajlıdır. Dişeti problemleri ve alerjiye sebep olmaz, ışık geçirme özelliği ile doğal dişlere yakın estetik ve fonksiyonu yakalamamızı sağlamaktadır. Bu yeni uygulama ile hastada metal-seramik restorasyonlarda oluşan estetik kaygılar kesinlikle ortadan kalkmaktadır.

Zirkonyum porselen kronlar nerelerde kullanılabilir?

 • Tek diş kuron kaplamalarında
 • Arka diş eksikliklerinde hazırlanan köprülerde
 • İmplant üstü estetik kron - köprü çalışmalarında

Zirkonyum-1

Zirkonyum porselenler nasıl hazırlanır?

Zirkonyum porselenler bilgisayar destekli yani CAD-CAM tekniği ile laboratuvarda hazırlanmaktadırlar. CAD-CAM (computer aided design-computer design-computer aided manufacturing) bilgisayar yardımıyla dişlerde yeni tasarımlar anlamına gelir. Dişlerinin görünüşünden ve gülüşünden memnun olmayan bireyler bu ileri teknoloji porselen sistemleri ile istedikleri doğal dişlere ve gülüşe sahip olabilmektedirler.
Dişinizden alınan ölçü üzerinde yapılacak olan porselenler diş hekiminiz ve bu konuda özel eğitim almış diş teknisyenleri tarafından bilgisayar ortamında tasarlanır ve dişler bilgisayarlı freze tekniği ile el değmeden özel hazırlanmış porselen bloklardan kazıma yöntemi ile hazırlanır. Aşındırılarak hazırlanan yapılar üzerine uygun renkte seramik yerleştirilerek çalışma tamamlanmaktadır.

Zirkonyum porselenler güvenli midir?

Zirkonyum 1960 ‘lı yıllardan beri tıpta da kullanılmaktadır, yapılan uzun süreli çalışmalar ile materyalin güvenilirliği kanıtlanmıştır. Zirkonyum başta kalça eklem protezleri olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde çeşitli amaçlarla kullanılmış ve bugüne kadar herhangi bir yan etkisi veya zararının olmadığı, allerji yapmadığı saptanmıştır.
Zirkonyum porselenleri neden tercih etmeliyiz?

 • Zirkonyum esaslı porselenlerin ışık geçirgenlik özellikleri sayesinde doğal dişlerle tam bir uyum sağlanabilmektedir. Bu sayede mükemmel bir estetik sonuç elde edilebilmektedir.
 • Altında metal yansıması olmadığından metal alt yapılı porselenlerde görülen yapay görüntü kesinlikle oluşmaz.
 • Dişeti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere göre çok daha iyidir. Metal alt yapılı porselenlerde sıkça görülen dişeti renklenmeleri zirkonyumda kesinlikle görünmez.
 • %99 doku dostu bir materyal olduğu için alerjik değildir. Metal destekli protezlere göre genel vücut sağlığı açısından daha avantajlıdır.
 • Isı yalıtma özelliği çok iyi olduğu için dişe, metal alt yapılı porselenlerden daha az ısı iletirler. Bu sayede zirkonyum esaslı porselen uygulanan dişlerde sıcak/soğuk hassasiyeti oluşmaz.
 • 900-1200 megapaskallık yüksek dirençleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de güvenle kullanılabilirler. Bu kadar güçlü olmasıyla birlikte ışığı geçirecek kadar da zarif ve estetiktirler.
 • Alttan gelen diş rengini maskeleyebilme özelliğine sahip olduğu için çok koyu renkli dişlerde bile mükemmel estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.
 • Oldukça hassas bir çalışma ile üretildiklerinden kesilmiş diş yüzeyine birebir uyum gösterirler. Bu sayede zirkonyum porselen ile diş arasında bakterilerin sızabileceği bir aralık kalmadığı için aradan çürük oluşumuna izin vermez.
 • Ağızda tat bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.